?

Log in

dorm meal plan... - Harvard on the Neches [entries|archive|friends|userinfo]
Lamar University

[ website | Lamar University Homepage ]
[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Links
[Links:| Quad Web Cam Mirabeau Web Cam Student Organizations ]

dorm meal plan... [May. 6th, 2006|08:10 pm]
Lamar University
lamarstudents
[jenn85e]
hey i was wondering....which meal plan is the best if you are going to live in the dorms?

plan A : 100 block meal plan + $300 dining dollars at the Nest and Mirabeaus
plan B : 150 block meal plan + $150 dining dollars at the Nest and Mirabeaus
plan C : 250 block meal plan + $100 dining dollars at the Nest and Mirabeaus


they all cost the same, i just want some input since i have no idea if the food at the Nest and Mirabeaus (whatever that is) is better, worse, or the same as wherever else there is to eat on campus.

so which is the better buy? i've lived in a dorm before at my old school...and i did find myself getting sick of dorm food all the time..i want variety!

thanks to all those who respond...
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: truekikyo
2006-05-07 01:57 am (UTC)
summary: i made this kinda long so i'm just providing you a summary if you don't want to read it all...the meal plans/food here sucks fucking ass. avoid it if you can. read next sentence :p

first of all, if you have a car, do NOT get a dorm meal plan. it's much better driving around town and getting what you want.

the dining hall serves the same thing EVERY day. the only variety is one station within it and they will serve three things in it that differ daily. me and my friends have gotten to where we only eat cereal when we go to the dining hall for dinner.

there is a small chinese section. serves the same thing EVERY day. small mexican section. serves the same thing almost every day. (chips, beans, rice). every once in awhile has quesidillas/enchiladas/mostly you end up with pork tamales.

small burger section that might have corn dogs occasionaly/chicken patties. onion rings or fries.

dessert section. just avoid this section...the cookies are OK. the rice krispy treats are good but they've only had them twice as far as i know...and they were out at breakfast time.

the bowls under the cereal section are never clean...there's a pizza section with the same small selection every day and a sandwhich section not worth going to. breakfast is bearable at the dining hall cause you can get omelets made before 9:30.

dining hall=lame

mirabeaus-weekdays only closes at 11 p.m.-the breakfast here is really good. for lunch/dinner they serve grilled cheese, grilled ham and cheese, grilled chicken, and a "steak" and cheese sandwhich. also has cheeseburgers/bacon cheeseburgers. they have "starbucks" coffe. it's shitty, don't get it. has various items like sodas/bottled water/cookies/brownies/cake/chicken turkey or ham wraps or salads. expensive compared to the alotment you get for funds from the meal plan. i suggest the three cheese omelets and the little breakfast sandwhiches.

mirabeaus-okay

nest- only open from 11-2:45 weekdays- people like getting the chicken/buffalo wings. the sandwhich shop here is good...most of the time. has good grilled turkey and cheese croissants. bbq sandwhiches here aren't that bad either, and the chicken salad is good when it's made right. also has frito pies/hotdogs at teh sandwhich place. has a pizza hut express. tastes like shit. especially when compared to an actual pizza hut. most people only get the breadsticks/cheesesticks. mexican place=gas. really bad gas. i was under the impression that i was unable to fart when i came to lamar university. eating at the mexican section changed that.

nest- half okay

the meal plans are VERY expensive considering the lack of what you get. there is not enough meal plans/extra money alloted if you plan on eating three meals a day on ANY plan except for maybe plan c or you just like starving? plan c will make you tired of the dining hall VERY quickly. well, you'll be tired of it in no time very quickly.

everything is done through chartwells so they are required to use chartwells items/procedures for EVERYTHING they make. it's why the pizza hut stuff tastes like shit.

if you do have a car it'd be to your advantage just to go out and eat. the meal plan costs you around 200 a month, reasonably going to the grocery store and then out to eat every once in awhile won't run you up that much unless you like going to johnny carinos or other places that charge ten bucks a meal. might be a little higher depending on your eating habits, but very much worth it.

they say you HAVE to have ameal plan if you live on campus, but if you live in cardinal village i think you can get around having one because there are kitchens within two of the phases and you can be like "i'll cook my food". i've heard of people getting out of the requirement that way, but don't know if it's true.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: truekikyo
2006-05-07 01:57 am (UTC)
haha...lj wouldn't let me post the whole comment...

there is an extreme overall lack of variety. you can't use the dining hall plans for your friends (they try and charge your declinging balance instead)...umm what else...more on the three meals a day thing...since only the dining hall is open on weekends you won't have enough meal plans to eat more than once a day if you pick one of the plans with a smaller alottment of dining hall credits. so if you don't have a car you'll be stuck with eating once a day on the weekend. or just not eating somedays if you don't manage things right.

if you don't like to eat a lot it will be fine. there are people that never use most of their balances and just go to the dining hall instead.

sorry that this is so unorganized.
(Reply) (Thread)
From: jenn85e
2006-05-07 02:24 am (UTC)
haha i like the "mexican food = gas" joke...

but anyway, wow, thanks for the input! i may just get plan B and bring my own food too...haha...well, i dont know what i'll do but at least i know the food sucks.

(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: truekikyo
2006-05-07 02:29 am (UTC)
oh and while i'm at it cardinal village has really bad spider problems. my roommate was like "i got bit like three time and they wouldn't do anything about it" at first i never saw any but i got in the shower one day and started squeezing shampoo in my hand and a live spider came out with it.

i've seen two bigger runs running along my wall today nwo that i've started packing up my stuff.
(Reply) (Parent) (Thread)
From: puf_almighty
2006-05-07 04:32 pm (UTC)
For what it's worth, $100 at mirabeau's isn't gonna last past a month of regular dining, at best. And the cafeteria food is pretty dire.

You maximize quality and minimize calories with the first one. And you maximize food and minimize cost on the last one. It's up to you which is more appealing.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: ___xrapture
2006-05-08 07:19 am (UTC)
since youre in the dorms, its required that you have one so, the $100 block, and 300 at mirabeaus/the nest. especially since they all cost the same. if you had the option i would say not to get one [esp. if you have a car, but last i heard, thats not a choice.]

have a great day!
maegan nicole
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: lilmaow
2006-05-23 06:52 pm (UTC)
when i lived in the dorms i always just did the one with 300 play money. I would buy chips and cokes to keep in my dorm too, i always had so much money left at the end of the semester. Breakfast in the dinning hall is ok, lunch at the nest is what i suggest, and dinner at mirabeaus if you cant get away.
(Reply) (Thread)
From: italianbagel
2006-06-09 10:20 pm (UTC)
When I lived in the dorms, I had the $300 declining balance one, so I dunno, probably that one?
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: helenabucket
2006-11-13 03:11 am (UTC)
They REQUIRE you to get a meal plan if you live on campus??11?!?!!!?eleventyone!!?

Aren't YOU hiring THEM to educate you? Since when can they dictate what you eat?

Here's an idea:

Is there a salad bar in the dining hall? Do they allow you to have a microwave? If the answer is yes to both, go to the grocery store and buy $25 worth of chicken stock, spaghetti sauce, chinese noodles and italian pasta. Then, go to the dining hall salad bar and stock up on raw mushrooms, broccoli, bean sprouts...anything but the cottage cheese, lettuce and that horrid pudding salad bars always have. Take it back to the dorm and cook yourself either really good Pho or spaghetti a few nights a week.

Given the dining options on campus, the thought of boiling and eating my hand sounds a lot more appetizing than the food there.

My condolences.
(Reply) (Thread)